- Írta: Hadnagy Éva, Vlaicu Lajos, hargitanepe.ro
Január elsejétől az eddigi 2550 lejről 3000 lejre nő az országos bruttó minimálbér. A vállalkozásokat tömörítő szervezetek vezetői szerint ez csak újabb terhet ró a vállalkozásokra, holott sokkal inkább a feketemunka és az adóelkerülés felszámolására, illetve a foglalkoztatottság arányára kellene odafigyelni.
A munkaügyi minisztérium által kiadott közlemény szerint a minimálbér bruttó értékét 450 lejjel emelik, míg a nettó 339 lejjel, azaz 1863 lejre nő. Előbbi érték 17,5, utóbbi pedig 22,2 százalékos emelkedést jelent a mostanihoz képest. Tehát 2023-tól a teljes munkaidőben foglalkoztatott alkalmazott minimálisan fizetett órabére 18,12 lej lesz. A minisztérium állítása szerint a felek közösen döntöttek a minimálbér összegéről, a kormány, a munkaadók és a szakszervezetek képviselőit tömörítő érdekegyeztető tanácsban. A Hargita megyei vállalkozó egyesületek vezetőit kérdeztük, mit szólnak a minimálbér növekedéséhez.
Márk-Csucsi Róbert, a Csíki Vállalkozók Egyesületének (CsVE) vezetője elmondta, a jelenlegi minimálbér-emelés tükrözi az elmúlt harminc év politikai téren kifejtett tevékenységét.
Alacsony foglalkoztatottság
– Ismét fejetlenség, esztelen kapkodás mentén, a gazdasági érintettek figyelembevétele nélkül hoztak döntést. Sokkal inkább azon kellene dolgozni, hogy az országosan alacsony szintű foglalkoztatottságot feljebb tornázzák, például Hargita megyében a 18 és 60 év közötti lakosság körülbelül 38 százaléka dolgozik, és országos szinten még rosszabb a helyzet. Ehhez képest a jelenlegi minimálbér-emeléssel újabb többletbevételhez szeretne jutni a kormány, ugyanis már eleve befoldozhatatlannak tűnő lyuk tátong az ország költségvetésén, amire nem találnak fedezetet – mondta a CsVE vezetője.
Hozzátette: a minimálbér-emelés helyett, amely újabb terhet ró a vállalkozásokra, inkább a gazdaság fehérítésén, azaz a feketemunka és az adóelkerülés, illetve a foglalkoztatás javítására kellene jobban odafigyelni.
- Írta: Gál Előd, uh.ro
2023-ban is megszervezi Vállalkozz okosan nevű ötlet és üzleti terv vetélkedőjét a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium és a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége (SZMVSZ).
A verseny sikeréről árulkodik Jakab Áron Csaba szervező, a SZMVSZ elnöke szerint, hogy a vetélkedőjük bekerült az Oktatási Minisztérium versenynaptárába, így nem volt kérdés a verseny negyedik alkalommal történő megszervezése.
Néhány dolog változik,
például, hogy először lesz kétnapos a vetélkedő – jelenti ki Sipos István szervező, az iskola történelem szakos tanára, és szaktanfelügyelő, aki tavaly csatlakozott a szervező csapathoz, akárcsak Fülöp Attila, igaz, ő külsős társszervezőként, hiszen a Kós Károly Szakközépiskolában tanít.
A versenyt most is 10., 11. és 12. osztályos romániai, magyar nyelven tanuló diákoknak hirdetik meg, akik kétfős csapatokba szerveződve, egy felkészítőtanárral kiegészülve jelentkezhetnek majd, jelentkezésükkel elküldve munkáikat. Hogy pontosan, mit is, erről majd márciusban tájékoztatnak a szervezők.
- Írta: Fülöp-Székely Botond, szekelyhon.ro
A korábbi évek népszersűgégén felbuzdulva jövőre negyedik alkalommal szervezi meg a Vállalkozz okosan elnevezésű, 10-12. osztályos diákoknak szóló üzleti tervek versenyét a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége (SZMVSZ) és a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium. Ezúttal kétnapos rendezvényre készülnek.
Az elmúlt évek népszerűségét igazolja, hogy jövőre az oktatási minisztérium versenynaptárába is bekerült a székelyudvarhelyi szervezésű Vállalkozz okosan elnevezésű gazdasági vetélkedő, amelyen 10-12. osztályos diákok üzleti tervei mérettetnek meg – fejtette ki a program újabb kiadását beharangozó sajtóeseményen Jakab Áron Csaba, az SZMVSZ elnöke.
Sipos István szervező, a református kollégium tanára elmondta, hogy tavaly negyvenkét csapat jelentkezett a vetélkedőre három székelyföldi megyéből.
A jó eredményeken felbuzdulva döntöttek úgy, hogy jövőre a legjobb tizenkét csapatot – akik az online tér helyett már élőben állhatnak a szakmai zsűri elé – egy helyett kétnapos eseményre hívják Székelyudvarhelyre.
- Írta: Hadnagy Éva, hargitanepe.ro
Jövőre is lesz Vállalkozz okosan üzletiterv-vetélkedő Székelyudvarhelyen, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium és a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetségének közös szervezésében. Az újratervezett, kétnaposra bővített vetélkedőre székelyföldi középiskolások jelentkezését várják.
Új köntösbe öltöztetik és az eddigiektől eltérően kétnaposra tervezik a jövőre negyedik kiadásához érkező Vállalkozz okosan című üzletiterv-vetélkedőt. Az esemény csak jövő év májusában lesz, a szervezők – vagyis a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium és a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége – ennek ellenére fontosnak tartották, hogy már most, az év végén bejelentsék az esemény pontos időpontját. Jakab Áron Csaba, az SZMVSZ vezetője elmondta, a korai bejelentéssel a jövő évi rendezvények egymásra szerveződését kívánják megelőzni. Hozzátette, az eddig elért eredményeknek, sikereknek köszönhetően a vetélkedő bekerült az Oktatási Minisztérium hivatalos versenynaptárába, illetve Székelyudvarhely önkormányzata is beszáll a szervezésbe, felvállalja a vetélkedőt mint városi rendezvényt. Sipos István, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium tanára szervezőként tavaly került kapcsolatba a vetélkedővel. Elmondta, legutóbb negyvenkét csapat vett részt az eseményen, amely nagyon színvonalasra sikerült mind a diákok tudását, ügyességét, mind pedig a zsűri szakmaiságát illetően.
A 2023-as vetélkedő nagy újdonsága, hogy kétnaposra bővítik. Május 13-án, az első napon szakmai előadásokat tartanak, és az ismerkedésé a főszerep, és a második napon, május 14-én lesz a tényleges verseny.
- Írta: Hadnagy Éva, hargitanepe.ro
Elismerésben és jutalomban részesítette a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége (SZMVSZ) azt a két diákcsapatot, amelyek az első és harmadik díjat szerezték meg a 10. GTK Középiskolás Üzleti Terv versenyén Kolozsváron.
A 10. GTK Középiskolás Üzleti Terv versenyt december 10-én tartották, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság és Gazdálkodástudományi Karán. 17 középiskola 42 csapata mérte össze tudását, a rangos verseny döntőjén az előzetes értékelések alapján a húsz legjobb csapat mutatta be ötleteit, üzleti terveit a szakemberekből álló zsűri előtt. A versenyen a legjobb három helyezést elértek közül ketten is székelyudvarhelyiek voltak, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium csapata az első helyen végzett, míg a Tamási Áron Gimnázium csapata a harmadik helyen végzett.
Őket jutalmazta szerda délután a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége a Harghita Business Centerben.
3. oldal / 22