Nyomtatás

 

Több hónapos csend után hatalmas számlák lepték meg a vállalkozókat, volt olyan is, akinek ez a véget jelentette, többen pereskednek, számolt be március 16-ai közleményében a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége (SZMVSZ).

A történet előzménye az, hogy a Hargaz Hargita Kft. 2021. őszén lemondott a földgázkereskedői engedélyéről, szerződéseinek jelentős részét az Electrica Furnizare vette át, és szolgáltatta tovább a gázt az ügyfeleknek. A fogyasztók szeptember–október és március–április között nem kaptak egyáltalán számlákat, az Electrica az elsőket 2022. tavaszán küldte ki, az egységárat (lej/MWh) pedig minden előzetes értesítés nélkül a szeptemberi ár 20-30-szorosán számolta. Ekkor kereste meg több érintett is az érdekszervezetet – mondta el kérdésünkre Jakab Áron Csaba, az SZMVSZ elnöke.

Negyvenen és az ANRE az Electrica ellen

Először csak 8-9-en fordultak hozzájuk, és mindannyian ugyanazokat a kérdéseket tették fel nekik, ezért kiküldtek egy körlevelet, melynek következtében a számuk megnőtt húszra. Ekkor kiadtak egy közleményt, és elkezdtek kommunikálni az ügyben, közben még többen lettek, „egy adott pillanatban már negyven cég, közbirtokosság, önkormányzat vett részt ebben”, emlékszik vissza a tavalyi eseményekre Jakab.

Első lépésként a pórul járt fogyasztók írásban reagáltak a problémára, az írásos panaszokra a szolgáltató ugyancsak írásban jelezte: az eljárása törvényes és engedélyezett volt, elhatárolódik minden módosítási, javítási, újraszámítási kéréstől.

Ezután a szervezet már a jogi úton történő megoldást javasolta: mondja ki a bíróság, hogy rendben vannak a számlák, törvényes volt az áremelés és a több hónapos késés vagy ellenkezőleg: nem járt el szabályszerűen, és a kiállított számlák visszavonására kötelezi a szolgáltatót.

Az érintettek által kezdeményezett perekkel egyidőben, az általános felháborodásra válaszul az ANRE is pert indított az Electrica ellen, amelyet az ANRE nyert meg. A bíróság elmarasztalja a szolgáltatót a nem megfelelő informálás miatt, és előírja az alkalmazott árak felülvizsgálatát – ez viszont még nem garancia arra, hogy az újraszámolt összegek csökkentett értékűek lesznek. Bár úgy látszott, az ANRE–Electrica per segíteni fogja a vállalkozások által indított jogi eljárásokat, lényegében mégsem így történt. Azzal, hogy az ANRE pert nyert a szolgáltatóval szemben, a gyakorlatban semmi nem változott: a szolgáltatók továbbra sem állítják ki rendszeresen a számlákat, hangsúlyozzák a közleményben.

A bíróságok sem könnyítik meg

A jogorvoslatot kereső vállalkozókat elbátortalanító eljárásnak, a játékszabályok (pl. egyes bírósági besorolások) menet közbeni változtatásának, konkrétan magas bélyegilletékeknek teszik ki a bíróságok az SZMVSZ szerint.

– Amikor letették az anyagokat, az ügyek az ún. tevőleges kötelezettség kategóriába kerültek, ahol egységesen húsz lej a bélyegilleték. Amire viszont elkezdődtek volna a tárgyalások, kezdett innen is, onnan is kiderülni, hogy mégsem jó ez a kategória, érték szerinti kategóriába teszik át, ami azt jelenti, hogy ha egy 25 ezer lejes számlát perel az ember, akkor durván négyezer lejen felüli az illeték. A kisebb cégeket kapásból elbátortalanította ez az ügyek folytatásától – részletezte a nehézségeket Jakab Áron Csaba, akitől azt is megtudtuk, hogy a peres dossziékat Hargita megyéből Bukarestbe tették át, és a továbbiakban ott döntenek majd a sorsukról.

 

Forrás: uh.ro