• EUR [ 1 Euró ] = 4.708 lej
  • USD [ 1 Amerikai dollár ] = 4.137 lej
  • GBP [ 1 Angol font ] = 5.319 lej
  • HUF [ 1 Magyar forint ] = 0.0147 lej
Tagok
Előadások

Az ALL/ma előadássorozat harmadik előadására került sor – szokás szerint – május utolsó szerdáján, 29-én 17:00 órától a Városi Könyvtárban.
Az előadás meghívottja ezúttal dr. Erőss Edina, arc-, állcsontorthopédia és fogszabályozás szakorvosa volt.

Itt is, mint manapság a legtöbb szakma esetében – fontosnak tartotta az előadó tisztázni, hogy mit is jelent, milyen irányzatai, specialistái vannak az alapszakmának, ez esetben a fogorvosnak: nagy szájsebészet (fogorvosi és általános orvosi is szükséges hozzá), kis szájsebészet (végezhet kisebb műtéteket, de állkapcsot például nem vághat szét), paradontológia (ez nálunk hiányszakma – azzal a résszel foglalkozik, amely tartja a foggyökeret), fogszabályozás vagy az esztétikai fogászat (vagy luxus fogszabályozás, amikor nincs különösebb gond, de esztétikailag tökéletesítést akar valaki)…

201905 - újabb ALL/ma előadásAz előadó egyébként rögtön a nehezével kezdte: senki ne gondolja, amikor egy jó és/vagy sikeres szakembert lát, hogy az magától lesz. Hogy érthetőbb legyen, amit mondani szeretne, a Barabási-modellel szemléltette mondanivalóját, annak elemeit vette sorra és részletezte az azokban rejlő veszélyeket és lehetőségeket – különlegesen kiemelve az éjszakázást, mint motívumot a siker felé vezető úton. Ezekre ugyanis mind szükség van az egész egyetemi és rezidensi képzésben végig, igaz, nem mindig egyszerre ugyanabban az időben.

Mindezzel együtt sem okoz alapjáraton az egyetem nehézséget, ami persze nem is azt jelenti, hogy könnyű vagy magától megy – viszont ha részt veszel, ha tanulsz is közben, akkor nem kell kínlódnod, nem okoz csalódást, nem érzed megalázónak stb.

Nála is, mint sokaknál egyébként, nem volt egyértelmű a kezdetektől, hogy pontosan milyen szakmát, munkát szeretne úgy igazán végezni. XII. osztály elején sok felé kacsintgatott, iratkozott jogra, külkereskedelmire, és persze orvosira is. Be is jutott több helyre, és az elején elég nehéz volt dönteni. A döntéshez végül segítségül hívta a gyengeségeit, erősségeit, céljait: szerette és tudta a mateket, nem akart 10 évnél is többet tanulni mielőtt elkezdhetne szakorvosként praktizálni, nem akart élet-halál döntéseket hozni, gyógyítani szeretne, de fontos számára a szépség, az esztétika, a harmónia, illetve családot is szeretett volna („és ha gyerek lesz, az hol talál meg?”), meg aztán „amikor úgy érzed, hogy miközben csinálsz valamit, megáll az idő, nem érzed, hogy telik az idő – akkor azt a munkát szereted, azt tudni fog és fejlődni tudsz benne”.

A doktornő ezután megpróbálta megválaszolnia szervezők által előre felvetett kérdéseket.

Karrierlehetőség. Kinek mit jelent az? Amikor tervez az ember, nem árt, ha bátor. De ha kezded ugrani az akadályokat, kitartó és fegyelmezett vagy, akkor előbb-utóbb elkap egy hullám, és visz - és nem veszed észre, hogy visz. Ha végzed a dolgodat, akkor benne vagy egy rendszerben, a lehetőségek meg jönnek. Ő most például a szakma gyakorlása mellett doktorandusz is, nemzetközi szinten is elfogadott cikkeket ír – sokféle lehetőség jöhet, mindennek van előnye és hátránya is…

Kereset. Ha normál tempóban dolgozol, ami a fogorvost véve alapul 8 órát jelent, akkor 1000-15000 eurót is meg lehet keresni. Jól meg lehet élni belőle akkor is, ha nem erőltetett ez a tempó. Persze ez nem akkora kereset, mint adott esetben egy üzletemberé, akinek a munkaideje 24 óra – vagy mint sok más szakorvosnak is… Egyszóval annyit keresel, amennyit dolgozol. Ha nem dolgozol, akkor nulla.

Felelősség. A felelősség elég hamar kiderül ezen a szakterületen – főként ha nem jól dolgozol. Egy tanárnál más például, ott ehhez esetenként évek kellhetnek.

Kinek ajánlott. Ehhez a szakmához jól jön a térlátás, és ha logikusan tud az illető gondolkodni - jól jön egy kis matek fej is az orvosláshoz - aki nem tudja szisztematikusan látni a szervezetet, az nem tud jó orvos lenni, bár ezt újabban meghazudtolja a gyakorlat, annyi sok kicsi területre oszlik tovább egyik-másik orvosi szakterület. Mindenképpen fontos, hogy legyen manualitása, esztétikai érzéke, empátia hozzá.

Az előadás végén a részt vevő diákok kérdései záporoztak.

Egyetem alatt vagy később milyen cserediák lehetőségek vannak? Most sok ezt kiszolgáló rendszer van kialakulva, teljes apparátus dolgozik ilyenek. Van előnye, ha orvosi képzés alatt, de annak is ha rezidens képzés alatt veszünk ilyent igénybe.

Mennyi idő a képzés? Ma 6 éves a képzés, onnan lehet dolgozni. Egy szakorvosnak még pár év rájöhet rezidensképzésen. Egyébként kicsit mintha nőiesedne el a szakma, a fiuk nehezebben vállalják fel a 10-12 évet...

Volt, hogy elbizonytalanodott az egyetem alatt? Az egyetemet nem igazan szerette. Főleg az első 3 évet - sok fölöslegesnek tűnő tárgyból voltak nehéz vizsgák. De nem bizonytalanodott el, a célt követte. Az orvosin belül az első években át lehet menni különben egyikről a másikra - a fogról az általánosra -, az első két-három év nagyjából ugyanaz. A legfontosabb, hogy olyant kell csinálni, amit szeretsz, hanem később nagyon próbára tesz.

Kell a kémia az egyetemre, mert annyit nyaggatnak vele középsuliban? Fog kelleni...

Kell a matek majd oda? Nem kell semmi matek. A matekes gondolkodásmód segít, amúgy lexikálisan nem kell.

Biológia könyv - vastag és sok, hogyan lehet szűrni a lényeget esetleg? Nem igazan lehet szűrni, kell egy tanulási technika, ami segítsen a megértésben, és meg kell tanulni.

Mekkora a konkurencia? Ha jól végzed a dolgod, akkor nincs konkurencia. Lehet jó a monopolhelyzet, de az nem segít abban, hogy versenyképes maradj. Érdekes például az orvosok közti együttműködés – fogorvosként csak az küld pácienst a fogszabályozóhoz, aki magabiztos és hisz magában.

Fogszabályozásnál a tervezés rész mennyi időt vesz fel? Egy tervezés az elején pár óra, egy profinak 20 perc. Kihívás ugye, hogy a fog is legyen szép, a szimmetria is legyen meg....

A második ALL/ma előadásra március 27-én került sor, szokás szerint 17:00 órától a Városi Könyvtárban. A rendezvény meghívottja ezúttal Kicsid Attila, a Transindex.ro portál helyettes főszerkesztője volt. Az előadásra, újságírói szakmába való betekintésre több iskolából számos diák volt ezúttal is kíváncsi.

A hangsúly az általános újságíráson belül is főként a gazdasági újságíráson volt – egyrészt mivel az előadó is azon a területen kezdte a szakmát (a „pénzcsinálók” oldalnál), másrészt mivel az általános hírekhez viszonyítva a gazdasági hírek fontossága, hogy „nemcsak a közgazdászoknak kell a gazdasági sajtóból informálódni, mert ez mindenkinek komparatív előnyt jelenthet”.

Az újságírás, a média az utóbbi években átalakult. A pár évvel ezelőtt sejtett trendek nem teljesen jöttek be – nem mellékesen megjelentek az online média, illetve az erős közösségi médiák, ahol elképesztően gyorsnak kell lenni (az egyik hatás). Ma már nagyon pörgősnek kell lenni - online gyorsan és könnyen lehet tartalmat teremteni, ami hamarabb jelenik meg, és azt olvassák.

201903 - ALL/ma előadás, Kicsid AttilaÉs mennyire fontos, hogy szakirányú iskolát végezzünk? Ha jól akarjuk végezni a munkát, annak, aki komolyan tervez a szakmában, fontos az iskola. Viszont az is igaz, hogy ma már szegmentált a piac – kevesen tudnak mindent megírni, egyszóval az is fontos, ha valami szakmához még értünk, ha valamiben még otthon vagyunk.

Ami meg a felelősséget illeti, alapvető elvárás a tárgyilagosság. Az az igazi kudarc, amikor nem nézel a dolgoknak utána... az írásodért te felelsz. Szakmai kiinduló alap (BBC-elv), hogy minden egyes információt három forrásból kell megerősíteni, azonban ezt ma mar egyre nehezebb teljesíteni, az online média világában.

Az eredményességhez kezdetnek talán a legfontosabb, hogyan gondolunk a munkánkra, milyen motivációval rendelkezünk: a munkára mint jövedelemforrásra, karrierre mint hatalomforrásra, vagy hivatásra. Talán nem meglepő, hogy azok érnek el komoly eredményeket és szakmai megbecsülést, akik hivatásként tekintenek a munkájukra.

A jelen fiatal generációknak lesz a legnehezebb dolga, mert sok szakma el fog tűnni, és ezért most nehéz jól dönteni, ami a pályaválasztást illeti. Kérdés ugyanis, hogy mi marad meg, vagy mit választunk hiába. Ezek a kérdések ezzel a szakmával kapcsolatban is felmerülnek, viszont mindenképpen jelentősége lesz, mennyire tudsz kritikusan, analitikusan gondolkodni.

A diákok kérdései közül néhány:

Hogy végzi a munkát mit is csinál egész nap? Utazik, tudósít valahonnan, munkamegbeszélésen vesz részt, stb. - sokszor mindezeket ugyanazon a nap. És olyan is van, amikor egész nap, napokig csak szövegen dolgozik.

Milyenek a fizetések? Újságírót luxus autóval nemigen szoktak látni… de komolyra fordítva a szót, függ, hogy egy portálnak milyen gazdasági háttere van, illetve mekkora az olvasottsága. Egy komoly forrás, plusz bevétel lehet ugyanakkor a szerkesztőségek számára például a fizetett tartalmak, cikkek - persze adott arányban.

Lehet gyakornokoskodni náluk? Gyakornok olyan sok nem szokott jelentkezni, hogy valakit ne vegyenek fel…

Hogy van a munkaidő? Általában 10 óra után kezdődik az élet, este 6-ig dolgoznak, ugyanakkor van ügyeletes, akinek értelemszerűen hosszabb a munkaideje.

A Székelyudvarhelyi Mikrovállalkozók Szövetsége a hónap elején előadást szervezett „Új törvények – előírások – szabályozások, változások” témában, kimondottan a mikrovállalkozók, egyéni vállalkozók számára. Az eseményen Katona Hajna, a székelyudvarhelyi Közpénzügyi Hatóság képviselője tartott előadást az érdeklődő vállalkozóknak.

A meghívott előadása előtt Jakab Áron Csaba, az SZMVSZ elnöke mutatta be röviden az elmúlt pár hónap történéseit, SZMVSZ javaslatokat, erőfeszítéseket és eredményeket a helyi és országos gazdasági folyamatokat tekintve.

A több mint két órás – interaktív - előadásában Katona Hajna az elmúlt hetek/hónapok változásaival kapcsolatos számos részletes információt osztott meg, illetve válaszolt a feltett kérdésekre.

Amint az előadása kezdetén leszögezte egyféle alaphangként, az ANAF egyik nem titkolt célja az adófizetők felcímkézése az illető adófizető rizikófaktor-minősége megállapításán keresztül. Ezért oda kell figyelni minden mozzanatra, ugyanis ettől fognak függeni a bonifikációk, ettől lesz egyszerűbb vagy bonyolultabb visszakapni az esetlegesen visszajáró pénzeket, ettől fog függeni, hogy milyen gyakran lesznek ellenőrzések az adófizetőknél. Mindenki tévedhet, de ez is befolyásolja majd a besorolást.

Nagy lehetőséget jelenthet az egyelőre még bevezetés előtt álló mediálási eljárás, ami akkor jelenthet segítséget, amikor az elmarasztaló döntés már megszületett, és végrehajtási fázis előtt vagyunk – egyeztetési, esetleg javítási lehetőséget jelent ez a hatóságnál, remélhetőleg ez idő alatt a végrehajtás felfüggesztésével.

Ismét felhívta a figyelmet, hogy a rendszer átalakulása nagyfokú bizalom megelőlegezését jelenti az adófizetővel szemben, ahol egy szintig van utána tolerancia, utána nincs. A fizikai személyeknél van a legnagyobb változás az elektronikus úton való önadózás bevezetésével. Számukra kiemelten javasolja szakember segítségét igénybe venni.

Szóba került utána a szponzorálások lehetőségének változásai, a civil szervezetek regisztrációja, a büntetések befizetési módja és buktatói, a regionális irodák feloszlatása és annak következményei, az éttermek csökkentett ÁFÁ-ja, a külföldi személyek jövedelmi adója is.

Elhangzott, az utóbbi évekre elvégzett egészség- és nyugdíjalapok ellenőrzése során sok hibát talált a rendszer – ez egy automatizált ellenőrzés, minden egy gombnyomásra történik. Egy olyan rendszer,amely nem ad lehetőséget javításra a fizikai személy oldaláról, de ha a munkaadó tesz le javítási kérést, akkor adott esetben a dolgok megoldódhatnak.

Itt tért ki a szakember egy általános problémára: az adófizetők nemigen szeretnek reagálni az ANAF-tól érkező levelekre. Pedig ha az ANAF levelet küld, annak oka van. Például információhiány esetén amennyiben az ANAF hivatali adót állapít meg, erről értesít és 60 napig lehet ezt korrigálni, ezután nem lehet ezzel csinálni semmit, ki kell fizetni, hanem végre fogják hajtani. Tudni kell ugyanakkor, hogy a hivatali adózás procedúrája során igen nagy összegek szoktak megjelenni.

Javaslat hangzott el a gyűjtőkont használatára vonatkozóan a tévedések elkerülése érdekében, illetve egyértelműsítette a bonifikációkkal kapcsolatos kérdéseket. Elhangzott még az új rendelet alkalmazása a profitbevallásokat illetően, a mezőgazdasági szövetkezetek tagjait illetően (kivételezett kategória, adómentességet élveznek). Ugyanakkor szóba került az értékjegyek odaítéléséről rendelkező kormányrendelet, majd az egy napos TVA bejegyzésről hangzottak el tudnivalók, buktatók, javaslatok.

Megválaszolásra került számos kérdés az osztalékokkal, a bérleti szerződések iktatásával kapcsolatban.

Végezetül még említésre került, hogy amennyiben egyes adófizetőknek segítségre van szükségük az elektronikus rendszerben való rögzítéshez, kitöltéshez, van egy erre kinevezett számítógép a hatóság épületében, amihez kérésre emberi segítséget is biztosítanak – azt tapasztalták ugyanakkor, hogy sokan nem tudják a rendszer használatának technikai feltételeit, ezért sokszor a sikertelenség. Az adatokat illetően viszont ha nem is tiszta minden, a bevallásokat ajánlja mindenképpen a határidőket betartva letenni, legfeljebb később javítási kéréssel kiigazítja az adófizető, egyébként jön a rossz pont, vesz a bonifikáció…

Az ALLma előadássorozat első elemeként került sor szerdán, 2019. február 27-én 17:00 órától a Városi Könyvtárban arra az előadásra, melynek meghívottja Csiki Barna építészmérnök volt. Az előadásra több iskolából vettek részt diákok, hogy megtudhassák, miből áll ez a szakma, mitől szép, mennyire nehéz, vagy éppen mennyire lehet belőle megélni.

Az előadó kezdésként először az építész és építő közötti különbséget próbálta tisztázni azzal, hogy röviden, általánosan jellemezte a két területet: az egyik a föld felett, a másik a föld alatt dolgozik – az egyik munkája inkább száraz mérnöki tudást igényel, szerkezetet, héjat, vázat, tartószerkezetet tervez, míg a másiknál a fő tevékenység, hogy az egészet, mint egy karmester, koordinálja az elejétől a végéig - egy szobrászati tevékenységgel felérő művészeti produkció.

Igen, ez utóbbi az építészmérnök feladata. Ahogy elhangzott, kell egyfajta művészeti érzékenység annak, aki erre a pályára téved, de főleg érzékenység – persze, azért a fizikai és matematikai tudás is kimondottan fontos.

Építészként ugyanakkor nem ritka, hogy a szakember néha hozzájárul a jogi keretek kialakításához is, ami majd akár éppen őt fogja befolyásolni a későbbiekben.

Kell ugyanakkor nagyfokú alázat is a munkához. Egyszeri kerítéstől kezdve tyúkólig vagy WC-ig mindent meg kell tudni tervezni - megfelelő alázat kell, mert mindenben meg kell tudni találni a szépet és a fantáziát.

De az sem árt, ha egy építésznek van némi optimizmusa is - mert a kezdeti állapotok nem mindig optimálisak.

A központi kérdés az is, hogyan adhatunk a szellemi plusszal financiális pluszt is a projekthez – ez rendkívül fontos dolog, kérdés. Hiszen ugyanabból az árú téglából lehet olcsó házat és drága épületet is tervezni és építeni. Hozzáadott érték - ami a tervezőnél kulcsszó, és ami kötelez, hogy megfelelően járjunk el. A szakmagyakorlás kezdetén, amikor konkrét dolgokat kell teljesíteni - morális kérdésekre különösen oda kell figyelni, érzékeny kell lenni, hiszen nem kis felelősség, amikor egy család az összes megtakarított pénzét rád bízza…

Érteni és tudni kell, hogy az élet nem csak horizontálisan megy, hanem különböző síkokon. És ez bizony túlmutat a fizikán és matematikán.

Ami a szakma elsajátításának első lépéseit illeti, a legfontosabb: anyanyelven tanulni a szakmát, mert csak így lehet megérteni és elsajátítani igazán mélyrehatóan a szakma rejtelmeit. Ha valaki igényesebb, és lehetősége is van rá, különböző „világok” közti különbségeket is figyelembe vehet: a magyarországi és a romániai oktatás ugyanis teljesen párhuzamos – nálunk kockás füzetbe írogatnak, számolgatnak, amíg a magyarországi nevesebb egyetemeken a kezdetektől gyakorlati feladatokat oldanak meg, életszerűség van, tényleg számolnak, kiszámolnak.

Ha meg bejutottál az egyetemre, már csak megfelelő munka és kitartás kell. Bármennyire is érdekesen hangzik, finanszírozáshoz pénzt keresni ugyanis tanulással is lehet (ld. pl. ösztöndíjak).

Folytatásként bemutatásra került az egyetemi évekhez tartozó különböző programokból néhány, illetve a későbbi szakmai karrierhez tartozó, városunkhoz köthető munka is (Kisköved utca terve, Szejke fejlesztési terv, stb). Bemutatta a szakember a saját házát is, amely egy régi, egyedi terv alapján épült, majd általa felújított vidéki ház – idézte egy idős, elismert szakember véleményét is, aki szerint egy értelmiségi erdélyi nem engedheti meg magának, hogy új házba költözzön, mert annyi szép régi van…

És hogy mennyire éri meg ezt a szakmát művelni, ebből élni? Az építész szakmából jól meg lehet élni, és minél jobban csinálod, annál jobban…

Végezetül a szakember felajánlotta, hogy amennyiben valaki arra az egyetemre szeretne tovább menni, ahol ő is végzett, majd ahol később tanított is, szívesen segít – illetve ha valaki azt szeretné, akár gyakornokot is fogad.

Az ALLma előadássorozatot a Székelyudvarhelyi Mikrovállalkozók Szövetsége indította útjára 2019. februárjában. A sorozat egyes elemei, az előadások minden hónap utolsó szerdáján, délután 17:00 órától zajlanak a székelyudvarhelyi Városi Könyvtárban.
Jelen kiadvány is ez utóbbi célkitűzésnek próbál megfelelni egy olyan gazdasági környezetben, amelyre az instabilitás, a kiszámíthatatlanság és a vállalkozók, vállalkozások következetes kivéreztetése jellemző.
Az előadássorozat célja a középiskolás fiataloknak segítséget nyújtani a pályaválasztásban, különböző szakmákat, munkaköröket közelebbről megismerni. Ehhez az SZMVSZ olyan fiatal szakembereket hív meg, akik a az adott szakmában már sikereket értek el, elismertek és komoly tapasztalatokkal rendelkeznek. 
Az előadások ingyenesen látogathatóak, ugyanakkor úgy a szervezők, mint az előadók, vagy partnereik teljesen önkéntes alapon vesznek részt a programban - az egyéb, adminisztratív, marketing vagy technikai költségeket a szervező állja.

2018. április 05-én, csütörtökön 17:00 órától a Szövetség konferenciát szervez az adóügyi újdonságokról, módosulásokról.

A konferencia apropóját az elmúlt időszakra jellemző, szinte heti rendszerességgel tapasztalható módosítások adják, melyek ezúttal - az elmúlt hetek történései és nyilatkozatai alapján - nagy vonalakban megállapodottnak, az idei évre legalábbis véglegesnek tűnnek - nem utolsó sorban ugyanakkor meglehetősen új szempontokat, előírásokat tartalmaznak.

A konferencia tervezett célközönsége ugyanakkor nem csak az instabil, naponta változó törvények között elvesző kisvállalkozók, hanem az a nem kevés számú vállalkozást tervező fizikai személy is, akik az előbb említett módosítások alapján nem igazán tudja eldönteni, a tervezett tevékenységhez és jövőképhez melyik vállalkozási/jogi formát is válassza.

A konferencia előadói az Adó- és Pénzügyi Igazgatóság részéről Katona Hajna, illetve Mihály István Csaba mint pénzügyi menedzementtel foglalkozó szakember, végül pedig egy, a cégek bejegyzésével, cégmódosításokkal foglalkozó vállalkozás vezetője, Moldován Emil lesznek.

A konferencia helyszíne a székelyudvarhelyi Hagyományőrzési Forrásközpont.

Regisztrálni (a részvétel ingyenes) itt lehet: regisztráció

Szövetségi hírek

KÖZLEMÉNY: Adók-illetékek 2024-re Székelyudvarhelyen

  A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége vezetőtanácsa a...
2023-11-24 15:20:31

Köszönjük

  A tegnap dr. Vas-Tifán Attila ortopéd szakorvos...
2023-11-21 20:07:06

KÖZLEMÉNY: Újjáalakult a Női Vállalkozók Munkacsoportja (SZMVSZ NVM)

  KÖZLEMÉNY   Újjáalakult a Székelyudvarhelyi...
2023-11-02 18:44:43

Közlemény: Vállalkozók díjazása

  A székelyudvarhelyi Őszi Vásár keretében, a helyi...
2023-09-25 10:27:37
Gazdasági sajtófigyelő

Sajtófigyelő 2024.04.14.

Ismét drágul a cigaretta, idén már másodszor Ez a második emelés az év eleje óta, miközben a...

Sajtófigyelő 2024.04.07.

Uniós viszonylatban Bulgáriában és Romániában drágult a legnagyobb mértékben a hús egy év alatt A...

Sajtófigyelő 2024.03.31.

Eurostat: Romániában közelít az uniós átlaghoz az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson számított...
Fotógaléria

Partnerek

  • Albert Schweitzer Alapítvány
  • Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt
  • Hargita Megye Tanácsa
  • Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetsége (ASIMCOV)
  • OSIM: Szabadalmi- és Védjegyoltalmi Hivatal
  • Református Kollégium, Székelyudvarhely
  • SilCris Invest Kft.
  • Star rádió
  • Székelyudvarhely Önkormányzata