Az elmúlt hétvégén zajlott a XXXI. Székelyudvarhelyi Őszi Vásár, melynek keretében péntek délután egy tartalmas, érdekfeszítő és egyben inspiráló Üzleti konferenciára és B2B találkozóra is sor került a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Székelyudvarhelyi Iroda szervezésében!
Az eseményen, mint az előző években is, egyrészt a térség legkiemelkedőbb eredményeit hozó, másrészt a közösség érdekében legtöbbet áldozó vállalkozásokat, vállalkozókat is díjazták. A Harghita Business Center (HBC), a Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT Székelyudvarhely), az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetsége (UKKSZ) és a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége (SZMVSZ) egyaránt fontosnak tartják, hogy ezen vállalkozások vezetőit értékeljék, a teljesítményüknek megfelelően ünnepi környezetben munkájukat elismerjék!
Ez ünnepi alkalomból az SZMVSZ két vállalkozónak adott át díjat.
Elsőként a legtöbb munkaerőt foglalkoztató SZMVSZ tagvállalkozás, az idén a megalapításának 30. évfordulóját ünneplő Eurato RT. köztiszteletben álló vezetője, Bencze Tivadar vehette át az elismerést a szervezet elnökétől, Jakab Áron Csabától. Mint ismeretes, az Eurato RT. egy olyan megszorításokkal és szabályozásokkal teli törvényi környezet által meghatározott ipari szegmensben ért el kiemelkedő eredményeket, amelynek relatíve kevés szereplője van: a hűtéstechnikában tette fel a városunkat az ország gazdasági, ipari térképére.
Ugyanakkor egy egészséges gazdasági környezethez kell a nagy, de kell a kis vállalkozás is – kell a fiatal, de szükség van az idős, tapasztalt vállalkozóra is. Az SZMVSZ másodikként a legidősebb tagvállalkozójaként egy olyan egyéni vállalkozót díjazott Osváth Barna-Pál személyében, aki műhelyében öntőformákat gyárt, és ebből finanszírozza hobbiját: példamutató vállalkozóként sokat áldoz a közösségépítésre, tudását megosztja, lehetőségeket biztosít – citerákat gyárt és citerázni tanít.
A Szövetség gratulál, és elismerését fejezi ki a díjazottjainak, díjazottaknak!

2024. március 15 és május 12 között zajlott az ötödik VÁLLALKOZZ OKOSAN székelyföldi középiskolás üzleti terv vetélkedő.
A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége (SZMVSZ) és a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium, kiemelt támogatóként és társszervezőként Székelyudvarhely Önkormányzatával, idén ötödik alkalommal szervezte meg a „Vállalkozz Okosan” székelyföldi középiskolás üzleti terv vetélkedőt, mely rendezvény idén is része volt a Tanügyminisztérium nemzeti versenynaptárának.
Az SZMVSZ, mint vállalkozói szervezett, a gazdasági vetélkedők sorában az üzleti tervek versenye mellett elkötelezett, mert ez az a típusú program, amelyen keresztül a lexikális tudáson túl hangsúlyosan helyet kap, mérni és értékelni lehet a vállalkozói kompetenciákat, vállalkozói vénát.
A több szakaszos vetélkedőre 34 csapat regisztrált Kovászna, Hargita és Maros megye 10 helységéből, 16 neves tanintézetéből.
A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége vezetőtanácsa a tagjaival és szakmai partnereivel elemezte a székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal határozattervezetét a 2024-re vonatkozó adókat-illetékeket illetően - melynek eredményeképpen a következőkben olvasható javaslatot és állásfoglalást iktatta az előbb említett intézménynél:
A Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal román nyelvű internetes oldalán közzétett, 2024-re vonatkozó adó-illeték határozattervezetet az elmúlt időszakban vállalkozó tagjainkkal és szakmai partnereinkkel elemeztük, minek eredményeképpen a következőket szeretnénk közölni:
Az SZMVSZ nem tudja támogatni a 2024-re tervezett adók és illetékek vonatkozásában a javasolt emeléseket!
A tervezetben számos esetben 12-15% körüli emeléssel számolnak – a jelentősebb adónemek között kivételek például a fizikai személyek lakáscélú ingatlanjainak adójánál használt szorzó csökkentése (de ennek ellenére is nő itt is a kifizetendő összeg), vagy a változatlanul hagyott vendéglátói működési engedélyek illetéke. Ugyanígy kivétel, de ellenkező értelemben, az energetikai átmenet jegyében a környezetbarát járművek elterjedésében, a CO2 kibocsátás csökkentésében motivációs jelleggel alkalmazott adókedvezmény közel felének eltörlése, vagy a tömegközlekedés egyik ágához, a taxi szolgáltatáshoz kapcsolódó parkolóbérletek duplázása.
Figyelembe véve egyrészt az általános fizetőképesség csökkenést, valamint a vállalkozásokat sújtó kormányzati megszorításokat és teher növeléseket, a helyi lakosság és gazdasági szereplők megsegítése kellene legyen első sorban az Önkormányzat feladata.
Továbbá, tapasztalva az elmúlt években beszedett, majd hosszú évekig felhalmozott, el nem költött adóbevételek masszív értékvesztését, úgy gondoljuk, ennek az árát nem a lakossággal és a vállalkozókkal kellene megfizettetni, mindenekelőtt felelősségvállalásra lenne szükség, majd olyan megoldások feltérképezésére, amelynek köszönhetően nem növekednek a lakosság és vállalkozások terhei!
Az előbbiek alapján, a tervezettel összefüggésben, tehát a következőket javasoljuk...
A javaslat és állásfoglalás teljes terjedelemben a következő hivatkozásra való kattintással érhető el: itt.
A tegnap dr. Vas-Tifán Attila ortopéd szakorvos előadására került sor az SZMVSZ-nél, az SZMVSZ-NVM szervezésében.
Az előadás után ingyenes pedoszkópos vizsgálatra került sor, főként kisgyerekekre reflektálva, ahol a szülök orvosi véleményezéssel győződhettek meg gyerekük lábának egészségi állapotáról, és szükség esetén kaphattak tanácsot a gyógyítási lehetőségekről.
A vizsgálatok során a várakozó gyerekek a Legendárium rajzfilmjeit nézegethették, valamint további játékokkal, rajzolással mulathatták az időt.
Az SZMVSZ köszöni a maga, valamint a kb. 40 résztvevő nevében az NVM (ld. Női Vállalkozók Munkacsoportja) erőfeszítéseit a program létrehozása érdekében, dr. Vas-Tifán Attila szakorvos úr előadását és vizsgálatait, az OrtoProfil, valamint a Legendárium támogatását!
KÖZLEMÉNY
Újjáalakult a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége keretén belül a Női Vállalkozók Munkacsoportja (SZMVSZ NVM)
Az elmúlt hetekben újjáalakult az SZMVSZ női vállalkozóinak munkacsoportja, amelynek céljai közt az általános vállalkozói igények megválaszolása mellett egyedi, nőket érintő kihívások, érdeklődési körök feldolgozása szerepel.
Az NVM tervei közt máris számos programot találunk – ezek közül került kivitelezésre a hét elején a Szövetség székhelyén megszervezett interaktív előadás „A nőgyógyászati szűrővizsgálatok jelentősége” címmel, melynek meghívottja dr. Abrán Hunor szülész-nőgyógyász szakorvos volt. Amint az előadáson elhangzott, többfajta súlyos elváltozás megelőzhető volna a rendszeres szűrővizsgálatokon való megjelenéssel – nem beszélve olyán oltásokról, amelyekről a többségnek talán tudomása sincs.
A Munkacsoport tagjai, többnyire fiatal, kezdő vállalkozók, nyitott, befogadó közösségként szeretnének dolgozni, egyszersmind szívesen látnak minden olyan női vállalkozót, akit érdekel a tevékenységük, és csatlakoznának szervezőként, de akár résztvevőként is, programjaikhoz.
6. oldal / 39








